s
پالایش و توانمند سازی ذهن , جسم و احساسات - جسم - ذهن - هیجان - ذهن آگاهی - پاکسازی - توانمند سازی - دکتر محمد عیوضی - نرگس عیوضی - Mind, Body, Emotional, Purification - M.B.E.P - MBEP
۱۵ مرداد ۱۳۹۹
صفحه اصلي درباره ما خدمات اخبار مقالات تماس با ما
جستجو

خانواده و تاثیر آن در رفتار و شخصیت کودک-3(بخش سوم)

کودکی که با یکی از والدین زندگی می کند
این که زندگی کردن کودک با مادر چه تاثیری در رشد او می گذارد بستگی به جنسیت کودک، سن او به هنگام جدایی از پدر، علت نبودن پدر(طلاق یا مرگ) و نظر مادر دارد و در عین حال بستگی دارد به این که سایر بزرگسالان یا خواهران و براداران تا چه اندازه جای پدر را به نحوی پر می کنند.
تاثیر فقدان پدر در پسرها بیش از دخترها است. پسرهایی که در خانواده های بی پدر بزرگ می شوند در مقایسه با پسرهای خانواده های دو والــدی به اسباب بازی ها و فعالیت های پسرانه عـلاقه کمتری نشان می دهند ولی این دو دسته از لحاظ میزان وابستگی با هم فرق ندارند. پسرانی که بدون پدر بزرگ می شوند گاهی پرخاشگرتر از پسرانی هستند که پدر در زندگی شان حضور دارد. غالب تفاوت های آشکار بین پسرانی که با پدر بزرگ می شوند و آنهایی که بدون پدر بزرگ می شوند مـربوط به پسرانی است که پدرشان در سال های اول زندگی شان نبوده است.
دخترانی که از پدر دور هستند از لحاظ خصوصیات شخصیتی و رفتاری چندان تفاوتی با آنهایی که با پدر و مادر زندگی می کنند ندارند ولی مهارت های ذهنی به خصوص مهارت های کمی هر دو جنس تحت تاثیر چنین شرایطی قرار می گیرد کودکانی که پدرشان دور هستند در مقایسه با آنهایی که با پدرشان زنـدگی می کنند در مدرسه و اندازه گیری مهارت های شناختی عملکرد چندان خوبی ندارند ولی این الگو تا حدودی ناشی از تفاوت در درآمد یا طبقه اجــتماعی نیز می باشد. نداشتن پدر مــوجب می شود کـه مهارت های کمی کودکان تحت تاثیر قرار گیرد و میزان درآمد و طبقه اجتماعی هم نمی تواند نقشی در این مورد داشته باشد ولی این اختلال با وجود یک جانشین یا ناپدری می تواند جبران شود.

خانواده و میراث اجتماعی
اولین موسسه ای که فرد را با زندگی اجتماعی آشنا می سازد خانواده است. در خانواده بچه متوجه موسسات اجتماعی می شود. با این که مطالعه در مدرسه بچه را به طور علمی و منظم با موسسات اجتماعی و نقش آنها در زنـدگی یـک جـامعه آشنا می سازد با این وجود تمایلات مذهبی خانواده، افکار و عقـاید اجتماعی آن ها، ایده آل های آن ها، نظر آن ها به احزاب سیاسی و ارتباط آن ها با موسسات مختلف در بستگی و علاقه بچه ها به این گونه موسسات تاثیر فراوان دارد.
بچه در خانه با فرهنگ جامعه آشنا می شود. در اثر تماس با والدین و مشاهده رفتار آن ها در زمینه های مختلف زندگی متوجه راه زندگی و فلسفه اجتماعی جامعه می شود. معمولاً تمایلات والدین، افکار و عقاید ایشان، طرز برخورد اعضا خانواده با یکدیگر و با افراد خـارجی، آرزوها و هدف های آن ها در زنــدگی و میزان های اخلاقی مورد قـبول آن ها انـعکاسی از میراث اجـتماعی است. در جامعه ای که دروغ، تظاهر، فریب، تملق، تنبلی، خودخواهی، نفع پرستی، سازش کاری، بی علاقگی نسبت به مصالح عمومی، جهل و نادانی در زمینه اجتماعی و علمی و پستی و رذالت رسوخ دارد و این گونه امور مبنا و اساس ایده آل های افراد قرار می گیرد ایده آل های مورد قبول اعضا خانواده نیز تحت تاثیر این گونه خصوصیات قرار دارد. در نتیجه این گونه ایده آل ها در پایه گذاری شخصیت بچه ها و رشد و تـمایل آن ها نسبت به امور مخـتلف تاثـیر عــمیق دارد.
در خــانه پــایه اخلاقی شخصیت فرد گذاشته می شود بـچه از مشاهده رفتار والدین متوجه این حقیقت می شود که آیا پدر و مادر و سایر اعضا خانواده او از میزان های خاصی پیروی می کنند یا رفتار آن ها تابع هیچ قاعده و اصلی نیست، آیا این میزان ها موافق یکدیگر هستند یا متضاد می باشند؟ آیا پدر و مادر او همیشه در مقابل دیگران گذشت و اغماض روا می دارند یا در یک مورد گذشت می کنند و در مورد دیگر سخت گیر هستند؟ آیا میزان های حاکم بر اعمال و رفتار والدین با توجه به مصالح عمومی و منافع دیگران انتخاب شده است یا فقط بر محور منافع و تمایلات خود آن ها دور می زند؟ آیا پدر ومادر وی به موقع و عاقلانه تصمیم می گیرند یا افرادی با اراده ای ضعیف و متزلزل هستند؟ آیا روح علمی در قضاوت آن ها نسبت به امور و اشخاص نفوذ دارد یا قضاوت های آن ها بی پایه و ماخذ است؟
آن چه بچه در رفتار پدر و مادر و دیگر اعضا خانواده می بیند روی علاقه به آن ها یا اعتباری که برای آن ها قایل است تاثیر می گذارد و باعث می شود رفتار آن ها را مورد تقلید قرار دهد و از این راه پایه شخصیت اخلاقی خود را محکم می سازد.
بچه در خانه با فلسفه اجتماعی جامعه آشنا می شود. در جامعه ای که دموکراسی یا دموکراسی اجتماعی به عنوان فلسفه اجتماعی مورد قبول واقع شده است این فلسفه بر روابط اعضا خانواده حکومت دارد. طرز برخورد صحیح اعضا خانواده با یکدیگر، اشتراک مساعی آن ها برای تعیین هدف های خانوادگی و تامین مصالح خانواده، پیروی آن ها از روش عقلانی در کلیه شئون خانوادگی، شرکت دادن تمام اعضا خانواده در اخذ تصمیماتی که مربوط به امور خانوادگی است و تقسیم کار و مسئولیت میان اعضا خانواده و همچنین فرصت کافی برای اظهار نظر افراد در محیط خانواده به چشم می خورد و قهراً بچه نیز از این وضع استفاده می کند و اسباب رشد او در جنبه های مختلف شخصیت بهتر فراهم می گردد.
خانواده ها در آشنا کردن بچه ها به میراث فرهنگی و اجتماعی نقش موثری به عهده دارند آن ها باید در درک و فهم میراث فرهنگی به بچه ها کمک کنند و با توجه به رشد و تجربیات بچه آن ها را به میراث ادبی، علمی، فلسفی، دینی و هنری جامعه آشنا سازند. اهمیت این میراث را در زندگی اجتماعی و وحدت معنوی جامعه برای بچه ها روشن کنند و در عین حال باید بدون تعصب و با نظر علمی ارزش و اعتبار این میراث را برای بچه ها مشخص سازند و در این باره به بچه ها کمک کنند تا خود ایشان با استفاده از مطالعات خویش به ارزش سنجی میراث فرهنگی اقدام نمایند و ضمناً آن ها را تشویق کنند که برای توسعه و پیشرفت این میراث فعالیت نمایند.


منابع:
1- روان شناسی تربیتی- دکتر علی شریعتمداری
2- روان شناسی پرورشی- دکتر علی اکبر سیف
3- رشد شخصیت کودک- پاول هنری ماسن و دیگران- ترجمه مهشید یاسایی
4- روان شناسی رشــد(مفاهیم بنیادی در روان شناسی کــودک)- دکـتر حسن احــدی و دکـتر شکوه السادات بنی جمالی

گردآورنده:نازنین مسعودی( 2172 بازديد از این مقاله )

تعداد بازديدكنندگان: 2157825

تعداد اخبار: 54
تعداد مقالات: 26


عضویت در خبرنامه:
RSS خبرخوان

مطالب خواندنی
معرفی محصولات فرهنگی
آموزش آشپزی گیاهی
 Powered by: Erana تمامي حقوق اين سايت متعلق به موسسه نواي طلوع مهر مي باشد
صفحه اصلي| بازخورد | لينك به ما