s
پالایش و توانمند سازی ذهن , جسم و احساسات - جسم - ذهن - هیجان - ذهن آگاهی - پاکسازی - توانمند سازی - دکتر محمد عیوضی - نرگس عیوضی - Mind, Body, Emotional, Purification - M.B.E.P - MBEP
۱۵ مرداد ۱۳۹۹
صفحه اصلي درباره ما خدمات اخبار مقالات تماس با ما
جستجو

خانواده و تاثیر آن در رفتار و شخصیت کودک-2(بخش دوم)
موقعیت کودک در خانواده
وضع کودک در خانواده های مختلف فرق می کند کودکی که تنها فرزند والدین است وضع خاصی دارد، مسن ترین کودک، کوچک ترین کودک، کودکان متوسط، تنها پسر میان دخترها، تنها دختر میان پسرها، زیباترین کودک، باهوش ترین کودک، کم هوش ترین کودک و دختر بودن یا پسر بودن کودک در طرز پرورش او و نحوه ارتباط و برخورد والدین و دیگران با او کاملاً موثر است.
کودکی که تنها فرزند والدین است ممکن است در اثر علاقه شدید پدر و مادر و عدم آگاهی آنها از مبانی رشد و تربیت،بیش از حد مورد مراقبت قرار گیرد و همین امر سبب عقب افتادن رشد اجتماعی و عقلانی او شود و به استقلال او لطمه وارد آورد.
در مورد مسن ترین کودک نیز ممکن است والدین نتوانند وظیفه خود را درست انجام دهند اغلب در این گونه موارد پدر و مادر در اثر عدم آشنایی به طرز پرورش کودک مرتکب خطا و اشتباه می شوند و این اشتباهات ممکن است در رشد شخصیت کودک موثر واقع شود و در آینده مشکلاتی برای او به وجود آورد.

محبت خانواده
یکی از احتیاجات اساسی روانی افراد برخورداری از محبت دیگران است. کودکی که در سال های اول زندگی از محبت پدر و مادر محروم باشد در خانه احساس ناامنی می کند از زندگی لذت نمی برد، اغلب سرد و خشک و نسبت به دیگران بی مهر است و کمتر مقید به اصول و قوانین اخلاقی است. برعکس کودکی که از محبت سرشار پدر و مادر برخوردار است قدرت سازگاری بیشتری دارد، احساس سکون و آرامش می کند، اعتماد به خویشتن در او قوی است و نسبت به میزان های اخلاقی حساس است.
گاهی یکی از والدین نسبت به کودک بی مهر است ولی دیگری جبران می کند در این صورت بچه کمتر احساس ناراحتی می نماید. عشق و محبت واقعی پدر و مادر نسبت به بچه امــری ضروری و قــابل تقدیر است ولی محبت بی مورد گاهی مانع رشد شخصیت بچه می شود. والدین باید متوجه رشد بچه باشند امکانات، احتیاجات، تمایلات و استعداد بچه را در هر مورد در نظر بگیرند و در هر مرحله از رشد به مقتضای آن عمل کنند.
اغلب گفته می شود که والدین مخصوصاً مادرها بچه خود را دوست می دارند و این امر را به عنوان یک اصل مسلم و غیر قابل انکار در مورد تمام مادرها صادق می دانند ولی باید توجه داشت که این امـــر کلیت ندارد.
گاهی دیده می شود پدر و مادر از بچه تنفر دارند این تنفر ممکن است معلول عوامل مختلف باشد. مثلاً بودن بچه مانع شود از این که پدر و مادر به هدف خود برسد یا پدر و مادر را به کار بیشتر و تحصیل درآمد زیادتر وادارد. گاهی پیدایش بچه باعث تغییر شغل مادر می شود یا این که مادر مجبور می شود شغل خود را از دست بدهد.
محبت والدین نسبت به بچه ها گاهی به صورت مراقبت های زیاد ظاهر می گردد. بچه هایی که بیش از حد تحت مراقبت پدر و مادر قرار دارند مانند بچه های "مطرود" دچار ناراحتی می شوند. مراقبت های شدید والدین معلول عوامل خاصی است گاهی والدین فرزند قبلی خود را از دست داده اند و در نتیجه بیش از اندازه از فرزند فعلی خود مراقبت می نمایند گاهی پدر و مادر نمی توانند احتیاجات عاطفی یکدیگر را تامین کنند روی این اصل بچه را مرکز عواطف و احساسات خود قرار می دهند.
مراقبت زیاد از بچه و محبت بی مورد نسبت به او مانع رشد طبیعی وی خواهد شد. بچه ای که مورد محبت بیش از حد پدر و مادر است بیشتر وقت خود را با ایشان به سر می برد و نمی تواند با بچه های هم سن ارتباط برقرار کند در نتیجه رشد اجتماعی او عقب می افتد. مراقبت بیش از حد بچه سبب می شود که والدین بیش از اندازه در کارهای او دخالت کنند و مانع از این شوند که او مستقلاً کارهای خود را انجام دهد. بچه در این گونه موارد به صورت برده در می آید و همیشه منتظر دستور پدر و مادر است و طرز فکر و قضاوت و میزان های اخلاقی و اجتماعی او تابع چیزی است که پدر و مادر به او می گویند.


منابع:
1- روان شناسی تربیتی- دکتر علی شریعتمداری
2- روان شناسی پرورشی- دکتر علی اکبر سیف
3- رشد شخصیت کودک- پاول هنری ماسن و دیگران- ترجمه مهشید یاسایی
4- روان شناسی رشد(مـفاهیم بنــیادی در روان شناسی کــودک)- دکـتر حسن احـدی و دکـتر شکوه السادات بنی جمالی

گردآورنده:نازنین مسعودی( 2100 بازديد از این مقاله )

تعداد بازديدكنندگان: 2157425

تعداد اخبار: 54
تعداد مقالات: 26


عضویت در خبرنامه:
RSS خبرخوان

مطالب خواندنی
معرفی محصولات فرهنگی
آموزش آشپزی گیاهی
 Powered by: Erana تمامي حقوق اين سايت متعلق به موسسه نواي طلوع مهر مي باشد
صفحه اصلي| بازخورد | لينك به ما