s
پالایش و توانمند سازی ذهن , جسم و احساسات - جسم - ذهن - هیجان - ذهن آگاهی - پاکسازی - توانمند سازی - دکتر محمد عیوضی - نرگس عیوضی - Mind, Body, Emotional, Purification - M.B.E.P - MBEP
۱۵ مرداد ۱۳۹۹
صفحه اصلي درباره ما خدمات اخبار مقالات تماس با ما
جستجو

خانواده و تاثیر آن در رفتار و شخصیت کودک-1خانواده و تاثیر آن در رفتار و شخصیت کودک-1
(بخش اول)
مقدمه
خانواده اولین و مهمترین محیطی است که کودک در آن از کیفیت روابط انسانی آگاهی پیدا می کند.طبق تحقیقات بیشتر روان شناسان و جامعه شناسان تجارب سال های اول کودکی که معمولاً در خانواده ایجاد می گردد سازنده و زیر بنای شخصیت و رفتارهای بعدی کودک است حتی بعضی از روان شناسان عقیده دارند که تنها تجارب چند سال اول زندگی کودک شخصیت او را شکل می دهد و تجارب بعدی نمی تواند در اساس این شکل پذیری تغییر چندانی ایجاد نماید.در سال های اخیر پژوهش های دامنه داری درباره عوامل خانوادگی موثر در رفتار و طرز فکر کودک انجام شده است این پژوهش ها نشان می دهند که تاثیر عوامل و روابط خانوادگی بر شخصیت کودک بسیار مهم و حیاتی است.

خانواده
خانواده یکی از عوامل موثر در رفتار فرد است. محیط خانه اولین و با دوام ترین عاملی است که در رشد شخصیت افراد تاثیر می گذارد و نفوذ والدین در بچه ها تنها محدود به جنبه های ارثی نیست. در آشنایی کودک با زندگی جمعی و فرهنگ جامعه نیز خانواده نقش موثری را اجرا می نماید.
موقعیت اجتماعی خانواده، وضع اقتصادی آن، افکار و عقاید، آداب و رسوم، ایده آل ها و آرزوهای والدین و سطح تربیت آنها در طرز رفتار کودکان نفوذ فراوان دارد. چنانچه می دانیم خانواده ها در زمینه اجتماعی، اقتصادی، تربیتی، دینی، هنری و مانند اینها با هم اختلاف دارند. شکل خانواده ها، طرز ارتباط اعضاي هر خانواده با یکدیگر و جامعه ای که خانواده در آن به سر می برد در تمام موارد یکسان نیست. بنابراین تاثیر خانواده ها در رفتار افراد می نواند متفاوت باشد. در یک خانواده شکل کار و طرز ارتباط اعضای خانواده طوری است که محیط خانواده را برای تامین احتیاجات اساسی کودکان چه در زمینه بدنی و چه در زمینه روانی مساعد می سازد، رفتار کودکی که در این خانواده پرورش می یابد با کودکی که محیط خانواده وی مانع تامین احتیاجات اساسی اوست کاملاً متفاوت است.
خانه محلی است که کودک در آن امور مختلف را فرا می گیرد گاهی والدین آگاهانه چیزهایی به کودک می آموزند، ولی در موقعیت های متعدد کودک از طرز کار و رفتار والدین چیزهایی فرا می گیرد که خود آنها متوجه نیستند. کودک در خانه تجربیات فراوانی کسب می کند از طریق این محیط کوچک است که کـودک با دنیای خارج آشنا می گردد، با کودکان دیگر و بزرگسالانی که به مناسبتی در خانه رفت و آمد دارند تماس پیدا می کند،طرز معاشرت با دیگران را کودک در خانه می آموزد در این محیط است که اخلاق، ایده آل ها، راه زندگی و فلسفه اجتماعی جامعه منعکس می شود و کودک در اثر تماس با دیگران به تدریج این گونه امور را درک می کند.

خانواده، سر مشق برای کودک
یکی از راه های بسیار معمول یادگیری، به ویژه در مورد کودکان، روش "سر مشق گیری" یا تقلید از رفتار دیگران از طریق مشاهده رفتار آنان است بسیاری از اعمال و رفتار کودکان شبیه به اعمال و رفتار والدین شان است که این خــود نشان مــی دهد که مقـــدار زیادی از یادگـــیری کــودکان از طریق مشاهده رفتار بزرگســالان صورت می پذیرد همچنین تاثیر اخلاق و رفتار کودکان و نوجوانان بر یکدیگر، بر همگان آشکار است و از این جهت است که والدین می کوشند تا از معاشرت فرزندان خود با افراد به اصطلاح ناباب جلوگیری کنند.
یکی از امتیازهای آموزش از راه مشاهده این است که این روش نمونه کاملی از رفتاری را که قرار است آموخته شود در اختیار یادگیرنده قرار می دهد بنابر این نوع یادگیری با استفاده از تقریب های متوالی که در روش شکل دادن به کار می رود و متضمن طی مراحل نسبتاً پیچیده ای است نیازی نیست همچنین آموزش از راه مشاهده به کوشش و خطا یا آموختن از طریق عمل کردن محض نیازی ندارد در یادگیری برخی از مهارت ها، روش یادگیری از راه مشاهده روشی بسیار سریع و موثر از سایر روش ها است.
تقویت رفتار تقلید شونده (سرمشق) نیز سبب افزایش رفتار تقلیدی می شود یعنی اثر تقویتی رفتار از سرمشق به سرمشق گیرنده سرایت می کند به این نوع تقویت، "تقویت جانشینی" گویند.منظور از این اصطلاح آن است که شخص تقلید کننده، به طور خیالی خود را در جای شخص سرمشق قرار می دهد و تقویتی که نصیب شخص سرمشق می گردد شخص تقلید کننده را نیز متاثر می سازد.
اُکانر روش سرمشق گیری را برای رفع مشکل گوشه گیری کودکان منزوی پیش دبستانی مورد استفاده قرار داد کودکان مورد پژوهش به دو گروه تقسیم شدند یک گروه از آنها به تماشای فیلمی پرداختند که در آن کودکان هم سن این کودکان به فعالیت و کنش متقابل مشغول بودند و برای این کار خود تقویت دریافت می کردند.
گروه دوم کودکان گوشه گیر فیلمی را تماشا کردند که در آن هیچ گونه فعالیت اجتماعی کودکان به نمایش گذاشته نشد و لذا کسی به این خاطر تقویتی دریافت نکرد پس از مشاهده فیلم معلوم شد که گروه دوم در کنش متقابل اجتماعی هیچ پیشرفتی کسب نکردند در حالی که رفتار اجتماعی کودکان منزوی گروه اول به اندازه کودکان عادی بهبود یافت.
بنابر این در انتخاب سرمشق برای یادگیری از راه مشاهده دو نکته مهم را باید در نظر گرفت:
نخست این که بـــین سرمشق گیرنده و سرمشق باید نــوعی سنخیت یا شباهت وجـود داشته باشد این شباهت مـی تواند جنبـه های مــختلف سن، سال تحصیلی، علاقه، وضع ظاهری، تجربه و از این قبیل را شامل شود. پژوهش های مختلف نشان داده اند که هر چه از این لحاظ بین سرمشق و سرمشق گیرنده شباهت بیشتری وجود داشته باشد یادگیری از راه مشاهده بهتر صورت می گیرد.
دومین نـکته ای که در آموزش از راه مشاهده باید مـورد تاکید قرار گیرد این است که شخصی که سرمشق واقــع می شود باید از پرستیژ یا حیثیت زیادی برخوردار باشد ما معمولاً رفتار کسانی را سرمشق قرار می دهیم که از لحاظ موقعیت اجتماعی اشخاص مهمی هستند.رهبران گروه های اجتماعی اغلب از این ویژگی برخوردار هستند رفتار این افراد معمولاً در گذشته مورد تقویت و تایید واقع شده است.


منابع:
1- روان شناسی تربیتی دکتر علی شریعتمداری
2- روان شناسی پرورشی دکتر علی اکبر سیف
3- رشد شخصیت کودک پاول هنری ماسن و دیگران- ترجمه مهشید یاسایی
4- روان شناسی رشد(مفاهیم بنیادی در روان شناسی کودک) دکتر حسن احدی و دکتر شکوه السادات بنی جمالی

گردآورنده:نازنین مسعودی( 4813 بازديد از این مقاله )

تعداد بازديدكنندگان: 2157594

تعداد اخبار: 54
تعداد مقالات: 26


عضویت در خبرنامه:
RSS خبرخوان

مطالب خواندنی
معرفی محصولات فرهنگی
آموزش آشپزی گیاهی
 Powered by: Erana تمامي حقوق اين سايت متعلق به موسسه نواي طلوع مهر مي باشد
صفحه اصلي| بازخورد | لينك به ما